13-14-15 Ocak 2012 tarihleri arasında Orion Alışveriş Merkezi alt katta, sergi alanında, Kasaid Çorlu Şubesi – İstanbul Aydın Üniversitesi birlikteliği ile Kadına Şiddet Sergisi düzenlendik.

Sergi açılışına katılım yoğundu. Kaymakam, Milletvekili, 5.Kolordu Komutanı, Belediye Başkanı birlikteydiler.

Serginin açılışına Çorlu kaymakamı Ali Dursun, CHP Milletvekili Emre Köprülü, 5.Kolordu ve Garnizon Komutanı Nazım Altıntaş, Belediye Başkanı Ünal Baysan, Kızılay Şube Başkanı Selime Dodurka, Kent Konseyi Başkanı Ramadan Cesur, Prof. Dr. Tamer Dodurka, Kaymakam eşi Mine Dursun, Komutanın eşi Vildan Altıntaş, KASAİD Çorlu Şube Başkanı Feray Karagöz, Yönetim Kurulu Üyeleri ile İstanbul’dan Aydın Üniversitesi yönetici, öğretmen ve öğrencilerinden bir grup katıldı.

Derneğimizin Çorlu Şube Başkanı Feray Hanım, “Şuna inanmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğünüz her şey kadının eseridir. İnsanoğlu olarak dışımızd

a yaşamamız gereken duyguları içimize atar, elimiz de var olan merhameti, sevgiyi ve verilmesi gereken değerlerin yoğunluğunun üzerini görünmez bir zırh ile kapatırız. Geçmiş tarihlerde olduğu gibi günümüzde de zulüm gören, tecavüze uğrayan, aile içerisinde şiddete maruz kalıp, zorla çocuk yaşta evlendirilmek istenen bir çok kadın vardır. Bu kadınlarımızın kucaklarındaki kır çiçekleri ellerinden alınarak, yerine körpecik çocuklar konuluyor, sonrasında ise adeta kendileriyle değil de gölgeleriyle yaşamak zorunda bırakılıyor.

Kadının hayatında çalışmak erkeğin görevi olarak görünüp, kuş misali ev görünümlü bir kafese kapatılıyor. Ne zaman, eşiyle kavga edipte evinden ayrılmak istese, damgalı pozisyonuna düşürülüp, psikolojik olarak eve kalmaya zorlanılıyor. Çoğu kadın özgürlüğünün sınırlı olduğuna inanarak, varlığını inkar edip, kendisinin de bir birey olduğunu unutuyor.

Bilinçli kadınlarımız ise bu unutkanlık karşısında el ele verip, yardım dernekleri kuruyor. Mağdur olan kadınlarımızın haklarını Cumhuriyetimizin prensiplerine yakışır bir şekilde aramaya çalışıyor. Bu sergimiz de, gündemden ne yazık ki düşmeyen ‘Kadına Şiddet’ konusunu farklı bir boyutta sunmak istedik.

İşte bu sebepledir ki , Çorlu KASAİD Derneği olarak bizler de, kadınlarımızın sosyal statülerini arttırmaya yönelik çalışmalarımıza hızla devam edeceğiz. Amacımız ulvi değerlerinden ödün vermeden, haysiyet ve şerefiyle bütün olumsuzluklara karşı göğüs germeyi bilen bu kadınlarımıza destek olmak, bilinçlendirmek, aynı zamanda kadınlarımızın karar mekanizmalarında yer almaları sağlamak için çalışmaları organize etmektedir.” sözlerini tamamladı.