EŞİTLİK , ADALET VE KADIN ZİRVESİNE KATILIM 

Eşitlik, Adalet, Kadın Zirvesi 30 Kasım-1 Aralık tarihlerinde İstanbul’da düzenlendi. Zirvede kadınların eşitlik ve adalet sorunu, tartışıldı.

Kadınların eşitlik ve adalet mücadelesine odaklı sivil toplum kuruluşları, 30 Kasım-1 Aralık tarihlerinde yapılan “Eşitlik Adalet ve Kadın Zirvesi”nde bir araya geldi. Zirvenin katılımcıları arasında, gazeteciler, siyasetçiler, kadın mücadelesi yürütenler, akademisyenler yer aldı.

Zirve düzenleyicileri “Neden Eşitlik, Adalet, Kadın Zirvesi” sorusuna “Çünkü, kadınların eşitlik ve adalet mücadelesi bütün toplumun eşitlik ve adalet mücadelesidir” cevabını verdi.

Etkinliğin duyuru metninde artan eşitsizlikten en çok kadınlar zarar gördüğü ve adaletin çiğnenmesinden en çok kadınların etkilendiği söyleniyordu. Militarizm ve otoriterlikten beslenen bu şiddet hayatın her alanına yayıldığı vurgulandı. Çağrı metninde özgür kamusal alanın yok olduğu, eşitlik ve adaleti savunan kadın sivil toplum örgütlerinin etkilerini kaybettiği; şiddetin, militarizmin, otoriterliğin kol gezdiği bir ortamda demokrasiden bahsedilemeyeceği yer aldı.